Jeżeli jest ktoś, kto uważa się za miłośnika fantastyki, a nie przeczytał choćby jednej książki Sapkowskiego to powiem krótko: napraw natychmiast swój błąd! Saga napisana przez pana Andrzeja mieści się u mnie na pierwszym miejscu, jeżeli chodzi o te klimaty. Powiem nawet więcej, według mnie Sapkowski przerasta stylem i humorem nawet Tolkiena (być może zginę przez to oświadczenie, ale takie jest moje zdanie będę się go trzymać oraz bronić go zębami i pazurami).

Bohaterem Sagi jest wiedźmin. Wiedźmini to rasa mutantów, którzy z wyglądu przypominają ludzi, może jedynie poza kocimi źrenicami, ale są od zwykłego człowieka tysiąckrotnie szybsi. Wiedźmini błąkają się po świecie, uwalniają świat od przeróżnych potworów czym zarabiają na chleb i gorzałkę. W każdym razie ten jeden wiedźmin, o którym mowa, wbrew powszechnie panującym sądom, według których te zmutowane potwory nie są zdolne do ludzkich uczuć, zakochuje się w czarodziejce, niejakiej Yennefer, oraz związuje swój los z Dzieckiem Niespodzianką, młodziutką księżniczką Cintry…

Książki Sapkowskiego rożni od typowego fantasy to, że jest w nich wielu bohaterów, których charakteru nie można jednoznacznie określić. Autor nie dzieli ich na dwie grupy: ci dobrzy i ci źli, w których pozostają od początku do końca, a wiele wątków pozostawia nie wyjaśnionych. Kaidy z bohaterów, główny czy poboczny ma swoją sylwetkę psychologiczną, często rożną od tych szablonowych, z których korzysta reszta pisarzy fantasy…

W skład sagi o Wiedźminie wchodzą takie tytuły jak: „Krew elfów”, „Czas pogardy”, „Chrzest ognia”, „Wieża Jaskółki”, „Pani Jeziora”. Stanowią one kontynuację wcześniejszych zbiorów opowiadań Sapkowskiego: „Ostatnie życzenie” oraz „Miecz przeznaczenia”.

Tak więc, jeżeli jeszcze nie czytałeś nic o Wiedźminie to radzę Ci biec do biblioteki czy księgarni i zaopatrzyć się w pierwszą część sagi.

http://pl.wikipedia.org/wiki/Saga_o_wiedźminie
http://www.sapkowski.pl

Wpis o tematyce:

  • wiedzmin ksiazka opinie
  • wiedźmin książka recenzja