Matrix to wirtualno-nerwowa symulacja świata, w której żyjemy i ukazana w słynnym filmie z roku 1999. Matrix pełni funkcję więzienia, jednak jest więzienie nie dla ciała, ale dla umysłu. „A prison for your mind…” – mówi Morpheus w jednej ze scen. Sami nie jesteśmy świadomi tego, że tak naprawdę to co widzimy, dotykamy i co czujemy jest jedynie złudzeniem rzeczywistości. Czemu świat jest taki a nie inny? Sami jesteśmy sobie winni… Stworzyliśmy maszyny, które przerosły nas inteligencją i skomplikowaniem (dzieło doskonalsze od twórcy). Wkrótce potem, rozpoczęła się wojna między nami a naszymi własnymi tworami, którą przegraliśmy. Maszyny stworzyły nam świat, w którym możemy żyć i funkcjonować, podczas gdy one wykorzystują całą energię, którą wytwarzają nasze ciała…

Kim jest Neo w Matrixie?

Neo – Thomas Anderson, jest młodym hakerem na co dzień pracującym w firmie komputerowej. Żyje normalnie do momentu kiedy kontaktuje się z nim człowiek mówiący na siebie Morpheus. Wtedy Neo dopiero dowiaduje się, że świat który go otacza mylnie brany jest za rzeczywistość. Thomas zostaje wyciągnięty z pojemnika, w którym dotąd przetrzymywane było jego ciało. Trafia na pokład poduszkowca o nazwie „Nebuchadnezzar”. Tam poznaje pozostałych ludzi, którzy żyją poza Matrixem. Tam też dowiaduje się, że jest Wybrańcem, który uwolni ludzi spod władania maszyn. Aby tego dokonać musi jednak uwierzyć i zrozumieć to, że świat, w którym przyjdzie mu walczyć z maszynami jest jedynie złudzeniem, a wszystko co w nim istnieje, nie jest prawdziwe.

W filmie Matrix warto zwrócić uwagę na bardzo dobrze dopracowane sceny walki przyjmujące niekiedy nawet postać baletu. Jednak taki efekt nie mógł zostać osiągnięty bez dużego wysiłku, aktorzy przeszli morderczy trening, aby być w stanie wykonać wszystko to do czego zmuszała ich rola. Yuen Wo Ping – specjalista od Kung Fu sprowadzony specjalnie przez Wachowskich wykonał kawał dobrej roboty podczas koordynowania ruchów w czasie walk. Kto z oglądających film nie zachwycił się wspaniale zrobioną sceną walki Smitha i Neo w metrze? Jednak stylizacja scen walki to tylko połowa sukcesu. Specjalnie do filmu specjaliści od efektów specjalnych stworzyli nowatorski sposób kręcenia scen… Chodzi mi tu oczywiście o słynny Bullet Time, który wszyscy zgodnie uważają za majstersztyk. Połączenie tych wszystkich elementów dało sceny, które głęboko wszystkim zapadły w pamięć.

Ciekawą rzeczą jest, że po obejrzeniu filmu bardzo dużo osób zaczęło wierzyć w to co ukazało im dzieło Wachowskich. Niektórzy nawet stworzyli własne teorie na temat różnych postaci i zdarzeń bazujące na tym, że żyjemy w nierealnym świecie. Mogło to być spowodowane tym, iż patrząc na naszą rzeczywistość szukamy z niej wyjścia, gdyż po prostu nam się ona nie podoba.

Druga część filmu nosi tytuł Matrix Reaktywacja, a trzecia Matrix Rewolucje. Obie ukazały się w kinach w 2003 roku. W filmie wystąpili m.in: Keanu Reeves jako Neo, Laurence Fishburne jako Morfeusz, Carrie-Anne Moss jako Trinity, Hugo Weaving jako Agent Smith, Gloria Foster jako Wyrocznia, Joe Pantoliano jako Cypher.

Wpis o tematyce:

  • o czym jest matrix