Dziś tematem wpisu będzie Trzecie Oko, czy jakby to powiedział Anglik – Third Eye. Postanowiłem o tym napisać, gdy posłuchałem dziś płyty grupy Tool „Aenima” wydanej w 1996 roku. Tytuł utworu zamykającego tę płytę to właśnie Third Eye.

trzecie oko co to jest„Tekst „Third Eye” mówi o próbie zrozumienia ludzkiej natury. Trzecie oko to umysł. Postrzeganie świata prawdziwymi oczyma nic nie daje. Świat trzeba rozumieć. Dwie pierwsze zwrotki, aż do momentu „rising up…”, to sen – konwencja oniryczna. Podmiot widzi twarz z trzema oczyma i podoba mu się to, bo ona go uspokaja. Budząc się usuwa ze swoich oschłych oczu pajęczynę i rosę (łzy) „And wiping the webs…”. Pajęczyna może symbolizować przestarzałość, konserwatyzm. Łza dlatego, iż spodobało mu się to, co widział i wie, że wszystko się zmieni. „So good to see…… Came out to watch you play, why are you running AWAY ? ” pokazuje nam jak sztuczny jest świat i jak ciężko go zrozumieć. Później podmiot usprawiedliwia uciekającą osobę tym, że goniła ogon dogmatu. „I opened my eye and there we were” – dopiero po otworzeniu 3 oka widzi jak wygląda rzeczywistość”. Chodzi tu najprawdopodobniej o eksperymentowanie z narkotykami.

Znaczenie Trzeciego Oka w nauce

Hinduscy jogowie znają pojęcie medytacji i ćwiczeń trzeciego oka. Wskazują oni swoim uczniom środek czoła pomiędzy oczami. Ma to związek z rufową relacją gruczołu szyszynki. Jeśli cokolwiek można by nazwać centrum mózgu to byłaby to nasada. U wyższych kręgowców leży ona między dwoma półkulami, z przodu móżdżka. Wydaje się ona być pozostałością jakiejś dawnej formy. Dziwne jest to, że nadal forma ta przetrwała u większości zwierząt. Jeśli mielibyśmy nakreślić wyimaginowaną linię idącą z centrum czoła i przeciętą kolejną linią idącą poprzez uszy to byłoby to miejsce lokacji tego ciała. Jest ono zagrzebane głęboko pośród neuronów. Ciekawostką może być to, że szyszynka u bardziej rozwiniętych zwierząt powiązana jest z móżdżkiem.

Móżdżek jest jednym z najstarszych elementów mózgu. Jego najważniejszą funkcją jest koordynacja aktywności mięśni. Aktywność ta inicjowana jest w przedniej części mózgu i wysyłana jest do neuronów rdzenia kręgowego i przepływa przez móżdżek. Ciało wykonuje ruch, a móżdżek porównuje czynności wykonywane przez ciało z instrukcjami wydanymi przez mózg. Jeśli sprzeczność występuje móżdżek wysyła sygnały korygujące mięśnie. Trzecie oko, czyli pień i jego możliwe ścieżki praktycznie zanikły samoczynnie u wyższych kręgowców, w tym u człowieka. Przeniosły się one na centralny spód mózgu.

Trochę to skomplikowane i nie wiem, czy dla wszystkich zrozumiałe. Mówiąc w skrócie byliśmy kiedyś posiadaczami trzeciego oka, ale zanikło ono w wyniku samoredukcji. Dlaczego? Być może poprzez ewolucję, a może dlatego, że nie było wykorzystywane.

Wpis o tematyce:

  • trzecie oko relacje