Co to znaczy manga? Co to anime? Przedstawiamy podstawowe pojęcia, które każdy szanujący się fan mangi i anime powinien znać. Jeżeli siedzisz już trochę w temacie mangi i anime to spokojnie możesz sobie odpuścić dalsze czytanie tego tekstu, bo raczej nie dowiesz się tu niczego nowego. W przeciwnym wypadku zapraszam do lektury…

Co to jest manga?

MANGA – słowo to w języku japońskim dosłownie oznacza komiks lub „niepohamowane obrazy”. Poza Japonią jednak określa się tym mianem tylko komiksy japońskie. Mangę od tradycyjnego komiksu można odróżnić na pierwszy rzut oka. Prawie wszystkie mangi są czarno-białe, kolorowe zazwyczaj są okładki, a niekiedy pierwszych kilka stron. Mangi poruszają szerokie spektrum tematyczne. I tak można znaleźć wydawnictwa skierowane do gospodyń domowych, jak również mangi sportowe, fantasy, SF. Są też mangi dla dorosłego odbiorcy (np. erotyczne – hentai). Manga ma bardzo charakterystyczną kreskę (duże oczy postaci) i bardzo trudno pomylić ją z komiksem zachodnim.

Co to jest anime?

ANIME – jest to po prostu japoński film animowany. Nie są to brutalne bajki dla dzieci przepełnione przemocą i seksem jak twierdzą niektórzy. Jeżeli już występują w nich te elementy to są to filmy przeznaczone przeważnie dla widzów dorosłych, a nie dzieci. Anime podobnie jak manga może być przeznaczone dla różnych grup wiekowych. Anime także porusza różnorodną tematykę. Znajdziemy filmy komediowe, sensacyjne, SF oraz wiele innych gatunków tak jak w przypadku zwykłych filmów fabularnych. Anime można podzielić na kilka rodzajów:

Kinowe – pojedyncze produkcje, zazwyczaj mające bardzo wysokiej jakości animację i dźwięk. Wyświetlane w kinach (głównie japońskich). Kinówki często później są dostępne na DVD np. Tenchi Muyo in Love. Kiedyś w polskich kinach można było zobaczyć m.in. Mononoke Hime. Gościło u Nas również kilka filmy spod znaku Pokemona. Innymi produkcjami kinowymi są m.in.: GITS, Akira, End of Evangelion.

OAV lub OVA (Original Video Animation) – anime przeznaczone na rynek video. Filmy OAV mają zazwyczaj po trzy-cztery odcinki na jednym DVD czy Blu-Ray, kiedyś na kasetach video. Jakość animacji plasuje się pomiędzy kinówkami, a serialami TV. Przykładami OAV’ek mogą być: Vampire Princess Miyu, Otaku no Video, Tenchi Muyio OAV, Battle Angel Alita.

Seriale TV – jak sama nazwa wskazuje przeznaczone są do użytku stacji telewizyjnych. Mają zwykle po kilkadziesiąt odcinków i najczęściej gorszą animację niż OAVki i kinówki. Przykładami serii Tv są: Sailor Moon (Czarodziejka z Księżyca), Pokemon, Dragon Ball, Vision of Escaflone, Noeon Genesiss Evangelion, Lain.

Poruszone tu tematy to tylko wierzchołek góry lodowej. W tematyce mangi i anime pozostaje jeszcze wiele terminów do omówienia takich jak: fanfiki, fanarty, cosplaye i wiele innych.