Najlepsze książki Joanny Chmielewskiej, które warto przeczytać to według mnie „Lądowanie w Garwolinie” oraz „Lesio”. Postaram się w tym wpisie uzasadnić dlaczego tak uważam.

„Lądowanie w Garwolinie” to świetna książka tej polskiej pisarki, trochę satyra na zachowanie społeczeństwa polskiego w czasach rozkwitu komunizmu. Grupa nudzących się okropnie pracowników warszawskiego tygodnika postanawia zbadać reakcje małomiasteczkowej ludności na pojawienie się przybyszów z obcej planety. Tworzą statek kosmiczny z wojskowego helikoptera, płachty, blachy i lampek choinkowych, przebierają się za kosmitów (druty do wełny, durszlak, opony, kaski motocyklowe) i wyruszają w drogę. Wybór lądowiska nie jest trudny, nie może to być wielkie miasto ani zapadła wioska, więc garwoliński rynek nadaje się znakomicie… Po wielu przygotowaniach statek i jego pasażerowie pojawiają się tam i rozpoczyna się właściwa akcja… Jeżeli masz poczucie humoru, to książka spodoba się Tobie na sto procent, i może nawet sięgniesz po nią więcej niż jeden raz.

„Lesio” to następna książka Joanny Chmielewskiej warta przeczytania. Równie pełna humoru i zaskakujących wydarzeń. Bohaterem powieści jest niejaki Lesio, pracownik biura projektów. Akcja zaczyna się w momencie kiedy Lesio postanawia zabić panią Matyldę, personalną tegoż właśnie biura. Jest to osoba wielce mu nieprzychylna, ponieważ Lesio jak każdy artysta ( i nie tylko artysta…) ma kłopoty z punktualnością, po prostu codziennie spóźnia się do pracy. A że pani Matylda jak piekielny cerber czyhający na swoim posterunku dzień za dniem podtyka mu książkę spóźnień, domagając się wpisania tam przyczyny spóźnienia to Lesio zamierza ją wyeliminować, a potem żyć długo i szczęśliwie… Nie napiszę wam jak się to skończyło – sami musicie to przeczytać, bo książka jest niesamowita. Moja koleżanka czytała ją chyba już z pięć razy i twierdzi, że za każdym razem śmieje się jak histeryczka. U mnie było podobnie choć czytałam książkę niedawno po raz pierwszy, ale z pewnością odświeżę ją sobie ponownie za jakiś czas.

Wpis o tematyce:

  • najlepsze ksiazki chmielewskiej