Hipnoza jest bardzo pożytecznym narzędziem w zwalczaniu chorób np. rak czy zwalczaniu nałogów. Ale czy oby na pewno bez powodu niektórzy z nas się jej tak obawiają? W niniejszym tekście postaram się pokrótce to zjawisko scharakteryzować. Otóż jeszcze do niedawna hipnoza uważana była za coś magicznego, a jej stosowanie przypisywano ludziom obdarzonym różnymi dziwnymi zdolnościami. Myślę, że poniższa ramka uświadomi Ci (jeśli jeszcze tak nie uważasz), że hipnoza jest zjawiskiem całkowicie naturalnym:

Poziomy świadomości możemy podzielić na pięć niemalże zlewających się ze sobą poziomów:

POZIOM ŚWIADOMOŚCI CECHY UMYSŁOWE I FIZYCZNE PRZYKŁADY CZYNNOŚCI
Czuwanie 1. Normalna aktywność umysłowa.
2. Normalne odruchy i reakcje motoryczne.
Grasz w tenisa.
Fantazjowanie:
lekki trans
1. Odprężenie ciała
2. Zwolniony oddech i puls.
3. Wycofanie uwagi do wewnątrz.
4. Skierowanie uwagi na
wyobrażoną czynność, rozmowę
czy wydarzenie, które w
rzeczywistości jest możliwe lub
niemożliwe.
Myślisz leniwie o grze w tenisa.
Umiarkowany trans 1. Ograniczenie odbierania bodźców zewnętrznych.
2. Zamknięte oczy.
3. Zwiększona percepcja funkcji
wewnętrznych, takich jak bicie
serca czy oddychanie.
4. Zwiększenie ilości bodźców
odbieranych przez zmysły.
5. Aktywizacja fantazjowania.
6. Dosłowne rozumienie słów. Na
pytanie: „Czy możesz podnieść
rękę?” uzyska się odpowiedź:
„tak.”
Wyobrażasz sobie, że grasz w tenisa.
Głęboki trans 1. Dalsze zmniejszenie aktywności i energii.
2. Zwiotczenie lub zesztywnienie kończyn.
3. Zawężenie uwagi.
4. Zwiększenie podatności na sugestię.
5. Możliwość wystąpienia halucynacji.
6. Brak reakcji na bodźce słuchowe i bodźce zewnętrzne.
7. Aktywizacja procesów twórczych.
Fizycznie grasz w tenisa.
Sen 1. Zawieszenie działania z własnej woli.
2. Znaczna redukcja lub nieobecność świadomego myślenia.
Śnisz, że bierzesz udział w meczu.

Tak więc widać tu chyba dość wyraźnie, że trans jest zjawiskiem naturalnym, a na dodatek powszechnie spotykanym. Czy nie zdarzyło Ci się w czasie jazdy samochodem przyłapać się na tym, że twoje myśli odpłynęły gdzieś daleko i zupełnie zapomniałeś, że prowadzisz pojazd? Albo gdy oglądasz w telewizji niezbyt ciekawy film, a tu znowu to samo – zupełnie nieświadomie gdzieś odpłynąłeś. Czy nadal uważasz że trans (hipnoza) jest zjawiskiem niespotykanym i nadzwyczajnym? Otóż nie – trans jest najzupełniej normalnym stanem świadomości! Wszystko pięknie, bo wydaje się, że mamy wspaniały (zero chemii) lek na bardo wiele dolegliwości.
Ale czy hipnoza może być wykorzystana przeciwko nam? Uważam że jest to możliwe mimo iż usiłuje się nam wmówić, że jest to całkowicie bezpieczne. Jako ciekawostkę podam tu dwa eksperymenty fizjologiczne: jeżeli osobie poddawanej hipnozie położymy na ręku monetę sugerując jednocześnie, że jest to rozpalone do czerwoności żelazo, to po krótkim czasie na dłoni powstanie pęcherz świadczący o oparzeniu. Jeżeli zahipnotyzowanemu cukrzykowi przyzwyczajonymi do zastrzyków z insuliny, wstrzykniemy obojętny roztwór soli fizjologicznej sugerując przy tym, że jest to insulina to w zwykłym czasie spadnie poziom cukru w jego organizmie o tę samą wartość co po insulinie. A co w przypadku gdyby ktoś zasugerował nam podanie trucizny?

Teraz przykład trochę bardziej złożony: „Gdy teraz pana obudzę będzie pan przytomny i wyspany. W chwili gdy zobaczy pan, że zapalam papierosa usłyszy pan pukanie do drzwi. Podejdzie pan do nich, otworzy, a ku swemu zdziwieniu ujrzy pan za drzwiami stojących św. Mikołaja i anioła. Wyda się to panu dziwne ponieważ jest lato, dlatego złapie pan Mikołaja za brodę i mocno pociągnie. Cokolwiek jednak będzie pan robił to i tak będzie musiał stwierdzić, że są prawdziwi. Będzie pan mógł z nim porozmawiać, potem Mikołaj wręczy panu prezent i po chwili obaj przybysze opuszczą pomieszczenie. Obudzę teraz pana i wszystko rozegra się tak jak powiedziałem.” Możemy teraz obudzić naszego pacjenta, a po zapaleniu papierosa wszystko rozegra się w jego świadomości tak jak wyżej wpoił mu to hipnotyzer.
Myślę, że powyższe przykłady dowodzą, iż hipnoza może być bardzo niebezpieczna. Przykłady sugestii hipnotycznych zostały zaczerpnięte z książki Thorwalda Dethlefsena „Przeznaczenie twoją szansą”.