Jakie są różnice między prawicą a lewicą? Chciałbym abyście na kilka chwil zapomnieli o wszystkich partiach politycznych jakie znacie. Chciałbym abyście wyrzucili na moment z myśli twarze polityków, ich słowa i ich nazwiska. Chciałbym przedstawić w tym artykule co to znaczy prawdziwa prawica i lewica. Oba hasła można oczywiście różnie rozumieć. W każdym właściwie kraju słowa prawica i lewica znaczą coś innego. Zależy to od lokalnej historii, tradycji i wielu innych czynników. Generalnie jednak lewica i prawica mają pewne swoje definicje, które pozostają z grubsza niezmienne od lat.

Porównanie poglądów lewicowych i prawicowych

Po pierwsze: postępowość i konserwatyzm. Lewica wyznaje zasadę, że świat się ciągle zmienia i ludzie się zmieniają. W związku z tym przez cały czas dokonuje się postęp, zezwala się na to, co do niedawna zabronione i tak dalej. Lewicowiec patrzy w przyszłość, wierzy w nowe sposoby budowania świata (widać to na lewicowych zlotach antyglobalistów).
Prawicowiec rozumuje inaczej. Jeśli coś się sprawdza to nie próbuje tego zmieniać, przeciwny jest rewolucjom, gwałtownym przemianom. Jednak nie oznacza to chęci zachowania obecnego stanu rzeczy, lecz raczej chęć czerpania z tego, co obowiązuje zawsze: z historii, tradycji, wiary. Prawicowiec patrzy w przeszłość wiedząc, że historia jest najlepszą nauczycielką życia. Tam szuka rozwiązań i dróg, którymi będzie kroczył w przyszłość.

Po drugie: kolektyw i jednostka. Lewica ma tendencję do patrzenia na ludzi, prawica – na człowieka. Jako, że trudno to zrozumieć, przedstawię pewien przykład. Weźmy na przykład dawny pomysł SLD, by rozdawać dzieciom mleko w szkołach. Jest to pomysł typowo lewicowy, odznaczający się patrzeniem na uczniów ogółem. Lewica chce uszczęśliwić uczniów, więc zabiera w podatkach pieniądze rodzicom, aby to państwo mogło się zatroszczyć o dzieci.
Prawicowiec, widząc pojedynczą rodzinę czy dziecko, rozumuje inaczej: nie ma sensu opłacać gromady urzędników i zabierać podatków, skoro rodzic sam może kupić dziecku mleko. Mało tego – dziecko może mleka nie lubić, albo mieć akurat ochotę na coś innego. Prawicowiec rozumie to pozostawiając decyzję i pieniądze rodzinie.

Po trzecie: państwo opiekuńcze i wolny rynek. Lewica dąży do budowy rozbudowanego systemu opieki socjalnej. W państwach rządzonych przez lewicę pobiera się zwykle ogromne podatki, które potem państwo rozdziela między obywateli pod postacią zapomóg, zasiłków itd. Ucieleśnieniem czystej lewicowości jest hasło: „czy się stoi, czy się leży – dwa tysiące się należy” i jemu podobne. Lewica, za pomocą państwa, stara się grabić bogatych i rozdawać pieniądze biednym. Prawicowiec patrzy na sprawę inaczej. Bardzo nie podoba mu się gigantyczny aparat urzędników, rozbudowana biurokracja i tysiące formularzy, które koordynują pomoc państwa i pożerają ogromną większość gigantycznych podatków (w Polsce, wedle różnych szacunków, państwo zabiera obywatelowi średnio około 75-85% pieniędzy!). Najchętniej wprowadziłby wolny rynek, zminimalizował podatki i oddał ludziom inicjatywę. Każdy jest kowalem swojego losu i winien o siebie zadbać. Jeśli zaś ktoś nie potrafi się o swój los zatroszczyć, to winien iść po pomoc do rodziny, prywatnych fundacji, kościołów itd. Państwo jest zbyt marnotrawnym mechanizmem aby pomagać biednym.

Po czwarte: opieka i wolność. Jak wiadomo nie da się połączyć tych dwóch wartości. Opieka wiąże się z ograniczaniem wolności, wolność pociąga zaś za sobą niebezpieczeństwa i odpowiedzialność za czyny. Lewica, nad wolność, przedkłada opiekę. Dlatego amerykańska lewica walczy o ograniczenie dostępu do broni, aby nic złego nikomu się nie stało, dlatego nakazuje ustawowo zapinania pasów w trosce o nasze zdrowie, dlatego zabrania sprowadzania używanych samochodów z zagranicy.

Prawicowiec wierzy w rozsądek każdego człowieka. Ufa, że każdy potrafi sam o siebie zadbać i wie lepiej co dla niego dobre, niż urzędnik czy poseł na Wiejskiej. Dlatego chce powszechnego dostępu do broni, aby każdy mógł bronić swoją rodzinę. Nie nakazuje nikomu zapinania pasów, bo przecież może być tak, że ktoś chce przejechać tylko kilkaset metrów i jeśli nie chce, to może wtedy pasów nie zapiąć – to jego własna decyzja. Prawica nie zabroni też sprowadzania używanych aut zza granicy, bo jeśli ktoś chce mieć taki akurat samochód, to ma do tego prawo. Nawet jeśli to mniej bezpieczne – decyzja należy do niego.

Takich różnic jest oczywiście znacznie więcej. W istocie prawica i lewica to dwa zupełnie przeciwstawne sobie spojrzenia na człowieka, na świat. Można by o tym dyskutować naprawdę długo. Osobną sprawą jest układ foteli w polskim parlamencie i pojęcie lewicowości oraz prawicowości w wypadku polskich partii politycznych. Nie muszę chyba tłumaczyć, że tu podział nie przebiega dokładnie po zarysowanych przeze mnie liniach, a czasem partie siedzą zupełnie nie w tym miejscu sali, w którym siedzieć powinny.

Wpis o tematyce:

  • roznica miedzy prawica a lewica
  • lewica i prawica prawdziwy podział
  • lewicowe poglądy
  • lewicowe poglądy co to znaczy
  • prawica i lewica roznice